Как се изчислява инфлацията в България?
Инфлацията в България се изчислява официално от Национален статистически институт или НСИ.
НСИ имат списък от продукти и услуги, който наричат „потребителска кошница“. Този списък включва всякакви неща: бял хляб, замразена риба, дамски пуловери, водопроводни услуги в Перник, мобилни планове, цигари, ютии. Ежемесечно се проверяват цените в България на всичко от потребителската кошница и се прави сравнение с предишния месец. НСИ наричат това „индекс на потребителските цени“.
Какво е годишна и средногодишна инфлация и каква е разликата между годишна и средногодишна инфлация?
Годишна инфлация е сравнение между цените на продуктите от потребителската кошница за един и същи месец в две последователни години. Средногодишна инфлация е сравнение за две последователни години.
Годишна инфлация в размер на 4,7% означава, че ако през декември 2022 година сте изхарчили 1000 лева за пазаруване, гориво, услуги и други, то през декември 2023 е трябвало да платите за същите неща 1047 лева.
Годишна инфлация в размер на 10% означава, че ако през цялата 2022 година сте изхарчили 10 000 лева, то през цялата 2023 година е трябвало да изхарчите 11 000 лева за същите продукти и услуги.
Какво е скрита инфлация?
Скрита инфлация се получава, когато цената на дюнера не се е увеличила, но грамажът на месото е намалял, а сосът е станал воднист, тоест с по-ниско качество.