Празник на Велико Търново през 2024 година

Празник на Велико Търново

Велико Търново отбелязва своя празник ежегодно на 22 март.

Дата има историческо значение и е свързана с един от най-великите български царе – Иван Асен II и неговата победа в битката при Клокотница.

Иван Асен II е роден около 1190 година, става цар на България на 28 години през 1218 година и царува 23 години. Умира от неизвестна причина на 24 юни 1241 година.

През царуването си извършва множество умели ходове във вътрешната и външната политика на България. Един от тях е категоричната победа в битката при Клокотница. Тя се е случила на 9 март 1230 година и е била срещу войските на Епирското десподство – съседи на България по това време, разполагащи се на територията на днешна западна Гърция.

За да ознаменува победата, Цар Иван Асен II построява в подножието на Царевец църква, като на една от колоните вътре заповядва да бъде изсечен следния текст:

В лето 6738 (1230) индикт III, аз Иван Асен в Христа бога верен цар и самодържец на българите, син на стария Асен, издигнах из основи и с живопис украсих докрай пречистата тази църква в името на светите четиридесет мъченици, с по-мощта на които в дванадесетата година от царуването си, в която година се изписваше този храм, излязох на бран в Романия и разбих гръцката войска, а самият кир Теодор Комнин взех в плен с всичките му боляри. И цялата му земя от Одрин до Драч, превзех, гръцка, още арбанашка и сръбска, а пък градовете, които се намираха около Цариград и самия този град владееха фръзите, но и те се покоряваха под ръката на моето царство, понеже нямаха друг цар освен мене и благодарение на мене прекарваха дните си, като бог заповяда, понеже без него нито дело, нито слово се извършва. Нему слава навеки. Амин.

Църквата, която и днес съществува, се казва „Свети 40 мъченици“, защото на 9 март – датата на победата, църквата ни отбелязва и до днес Свети четиридесет мъченици севастийски (Народът ни нарича празника Младенци).

Защо тогава Велико Търново празнува на 22 март? Най-вероятно се касае за една от многото подобни „грешки“, които съществуват в народния ни календар. Ясно е, че 22 март е 13 дни след 9 март, тоест 22 март е по нов стил (григориански календар), а 9 март е по стар стил (юлиански календар). Същевременно за събития преди 4 октомври 1582 година датите им се запазват без да се правят поправки.

Приема се, че празникът се отбелязвал от 1879 година насам, спрял е да се отбелязва след 9 септември 1944 година с идването на комунистите и после празнуването се е възобновило през 70-те и 80-те години на 20 век. Считам, че до 1916 година, когато приемаме Григорианския календар сме празнували празника на Велико Търново на 9 март, независимо че на много места може да се срещне датата 22 март. След това сме почнали да го празнуваме на 22 март по нов стил, защото църквата ни не приема Григорианския календар и следващите 50 години датите на много църковни празници се изместват в гражданския календар. Абсолютно същата е ситуацията със празника на светите братя Кирил и Методий – църквата го празнува на 11 май, а пък официалния празник е на 24 май.. Прочетете още за бъркотията с григорианския и юлианския календар и нашата църква.

Програма за празника на Велико Търново през 2023 година

7:30 часа

Празнична Света литургия, отслужена от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий в църквата-музей „Свети 40 мъченици“ с участието на квартет „Ангелски гласове“

9:00 часа

Поднасяне на цветя на саркофага на цар Калоян в двора на църквата-музей „Свети 40 мъченици“

9:10 часа

Декламиране на текста от Асеневата колона. Слово на д-р инж. Даниел Панов, кмет на Община Велико Търново. Водосвет и благослов за здраве

Поръсване на представителната част на Национален военен университет „Васил Левски“ и на знамената на Велико Търново в двора двор на църквата-музей „Свети 40 мъченици“

9:45 часа

Празнично шествие с портретите на благодетелите на града от църквата-музей „Свети 40 мъченици“ до сградата на Община В. Търново

10:00 часа

„Величието на средновековния Търновград“ – екскурзоводски безплатен пешеходен тур, посветен на празника на Велико Търново, статиращ от църквата-музей по маршрут: „Св. Димитър“, „Свети 40 мъченици“, „Свети свети Петър и Павел“, Свети Йоан Рилски“, Архитектурно-музеен резерват „Царевец“

10:30 часа

Празничен ритуал за издигане на знамената от 9-ти Етърски ученически гвардейски отряд

Празнично слово на д-р инж. Даниел Панов, кмет на Община Велико Търново

Празнично приветствие и благослов от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий пред сградата на Община В. Търново

11:00 часа

Тържествена сесия на Великотърновския общински съвет в Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“

11:00 часа

Празничен калейдоскоп:

Рецитал „Приказка за Търновград“ от ученици на ПЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“

Изпълнения на Христо Кидиков Концерт на „Мери Бойс Бенд“

Концерт на Дивна

Изпълнения на великотърновски формации

на сцена пред сградата на Община Велико Търново

11:00 – 14:00 часа

Детски празник анимация, игри и забави в парк „Марно поле“

12:00 часа

Откриване на ново пространство за изкуство в ХГ „Борис Денев“ и изложба „Светът на Любен Зидаров“ Представяне на виртуален тур към изложбата „Завръщане към Велико Търново“

15:00 часа

Фотографска изложба „Десант“ Автор Вилхелм Йоцов в Художествена галерия „Борис Денев“ в изложбена зала „Рафаел Михайлов“

17:00 часа

Концерт на Фолклорен ансамбъл „Мизия“ пред сградата на Община В. Търново

19:45 часа

Аудио-визуален спектакъл „Царевград Търнов звук и светлина“. Празнични фойерверки пред Царевец

Публикацията е отбелязана с етикети: ,

1 коментар за “Празник на Велико Търново през 2024 година”

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top