По-долу ще откриете списък с именните дни на всички популярни имена по месеци и дати. В месечните публикации „Кой има имен ден днес“ са добавени и именниците, които всяка година празнуват на различна дата във връзка с подвижните празници Тодоровден, Лазаровден, Цветница, Великден. За улеснение само те са добавени и в отделна публикация – Подвижни именни дни.
Кой кога празнува имен ден днес по месеци
- Именни дни през април 2025 година
- Именни дни през май 2025 година
- Именни дни през юни 2025 година
- Именни дни през юли 2025 година
- Именни дни през август 2025 година
- Именни дни през септември 2025 година
- Именни дни през октомври 2025 година
- Именни дни през ноември 2025 година
- Именни дни през декември 2025 година
- Именни дни през януари 2026 година
- Именни дни през февруари 2026 година
Именни дни през март 2026 година - Подвижни именни дни (Всички имена присъстват и в горните линкове.)
Много именници празнуват имен ден на повече от една дата
Имайте предвид, че някой може да има имен ден днес, но също и на други дати. Така например Мартин и производните му имена могат да празнуват на цели четири дати: 1 март, 14 април, 14 август или 12 октомври.
Как се пише „именни дни“ или „имени дни“
Най-правилно е да се приеме, че и двете форми са правилни (дублетни), въпреки че това не е изрично заложено в правописните речници. Следва да се има предвид, че изписването „именни дни“ е значително по-популярно, отколкото „имени дни“, независимо че първото формално е „по-неправилно“.
Противоречието се състои в това, че имаме думите „именен“ и „имен“, които са взаимозаменяеми, като и двете са правилни. Реално обаче повечето свързани думи завършват на „-нен“, съответно и се пишат с двойно „н“ – поименен, именно. Същевременно „именик“ и „именник“ означават две различни неща – първото е празнуващ имен ден, а второто е списък с имена.
Как се празнуват именните дни в чужбина?
Традицията за празнуване на имен ден е въведена преимуществено от християнската църква, спазва се предимно от католиците и православните християни и е в процес на затихване.
В Гърция, Русия, България, Румъния може да се каже, че именият ден е много важен празник, почти равен на рождения ден. Все пак, българите сами виждаме, че с изключение на големите празници Ивановден, Йордановден, Тодоровден, Никулден, другите именни дни в последните години не се празнуват чак толкова. Кога за последно сте били канени на имен ден от Мартин, Виктор или Александър?
В страни като Хърватска и Чехия на именните дни се обръща все по-малко внимание, докато в Германия днес те на практика вече не се празнуват.
Публикацията е отбелязана с етикети: имени дни, Кой има имен ден утре?