17 стъпки за справяне с агресивно дете

агресивно дете

1. Да си зададем въпроса: Каква е причината детето да бъде агресивно?

За да решим пробема с нашето агресивно дете, преди всичко трябва да открием причината за неговото поведение. Има множество причини за едно дете да бъде агресивно, за съжаление част от тях са извън нашия контрол, но има голям шанс въпросът да бъде решен преди всичко с постижима корекция на поведението ни като родители и на средата, в която расте детето.

Като родители с агресивно дете трябва да направим преди всичко анализ на собственото ни поведение, което се явява пример за детето:

Ние агресивни ли сме? Викаме ли помежду си и на детето, има ли чести скандали в семейството? Има ли грубости, намусени физиономии и тряскане на врати? Каква е атмосферата вкъщи – има ли често напрежение и тревога, караници?

2. Да бъдем по-сдържани и да не провокираме кавги.

3. При възникнал конфликт да не обвиняваме само чуждото дете, защитавайки своето.

4. Да обсъждаме с детето си неговите прояви на поведение.

5. Да не обсъждаме агресивното поведение на детето в негово присъствие.

6. Да не бързаме да се намесваме в детските сблъсъци и кавги. Ако наблюдаваме децата известно време, може и да успеят да се справят сами.

7. Да предложим на детето игри или упражнения за сваляне на напрежението. Може да излее гнева си по приемлив начин – да къса хартия например.

8. Да поощряваме и да хвалим детето при всяка положителна проява.

9. Ако агресията му е насочена към определено дете, да насочим вниманието му към друго.

10. Да учим детето да поема отговорност за постъпките си, а не да стоварва вината върху другите. Така ще спечели нови приятели.

11. Да се стремим да развиваме у детето съчувствие към връстниците му, към възрастните, към живия свят изобщо.

12. Да учим детето да различава чувствата си, да ги разбира и да ги анализира.

13. Да не критикуваме нашето агресивно дете постоянно.

14. Да ограничим телевизията, защото понякога дори уж невинни детски предавания често са изпълнени с блъскане, викане, удряне. Можем да гледаме заедно с детето и ако има нещо тревожно, да го обсъждаме с него.

15. Да създадем такъв дневен режим, който да осигурява достатъчно сън. Ако детето е преуморено, може да стане нервно и агресивно.

16. Да избягваме да даваме на детето кока-кола и шоколад, особено вечер.

17. Да не се притесняваме да потърсим професионална помощ, ако поведението на детето ни е агресивно продължително време.

Ако говорите с детето си и го изслушвате, показвате, че ви е грижа за него и че го обичате. С много търпение и любов, както и с личния си пример за поведение към околните, вие ще се научите да контролирате неговата агресия, без да потискате инициативността му.

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *