Кога е Благовещение 2025 година? Какво се прави на Благовец?

Благовещение

Благовещение всяка година, в това число и през 2025, е на една и съща дата – 25 март.

Както много други български празници и Благовещение е както религиозен, така и народен празник, известен още като Благовец.

С Благовещение се отбелязва радостната вест, която архангел Гавраил донесъл на Дева Мария в Назарет. Тя щяла да зачене непорочна рожба от Божия дух и нейният син ще се превърне в Спасител на всички хора.

Благовещение е един от най-светлите и вълнуващи християнски празници, който е носител на много поверия. Думата благовещение е олицетворение на много положителна енергия. Това е празник, който е определян като „половин Великден“.

Народното име на Благовещение е Благовец

Според народните вярвания на този ден се извършва едно своеобразно природно пробуждане. Кукувицата пристига, за да покаже, че зимата си отива, а топлината на лятото е все по-наблизо. Влечугите излизат от местата, където са прекарвали зимния период. Мечката приключва дългия си зимен сън.

Какво се прави на Благовещение / Благовец и как се празнува празника?

Съществува поверие, според което всяка рана зараства бързо на Благовещение. Поради тази причина и на малките момиченца им пробиват ушите на 25 март, за да носят обеци и да не им се образуват ранички.

Празникът е по време на Великденските пости, но въпреки че е забранено да се яде месо, на този ден хората правят богата трапеза с риба, обредна питка, лучник и др. Семейството се събира заедно на трапезата и отбелязва тази свята дата, на която Дева Мария научава, че ще зачене Иисус Христос. Вярва се, че ако на 25 март се засади дърво, то ще порасне високо и стройно и ще дава много плод.

Благовец е използван и за гадаене от момите в миналото. Те са поставяли във ваза с вода лалета и ако до три дни тези цветя разцъфвали, това означавало, че е дошло време да се задомят. Ако обаче цветята си оставали в първоначалния си вид, с неразтворени венчелистчета, това било знак, че е рано за сватба.

На Благовещение е препоръчително да се стане рано, човек да е активен през деня и с благи мисли. Ако някой се успи, се счита, че няма да има късмет през годината. Желателно е в джоба си човек да има много монети, които да са символ на прогрес и берекет. Когато се чуе кукане на кукувица, трябва да се докосне монета. Това е също знак за финансов успех.

На 25 март хората, които отглеждат пчели, отварят кошерите и дават на пчелите шанса да летят свободно, на воля и да опрашват дърветата. По този начин дърветата се подготвят за създаването на свежи и вкусни плодове, а пчелите за създаване на вкусен и полезен мед.

За търсачите на злато и имане Благовещение също се счита за успешен ден. Вярва се, че на Благовец те ще открият заровени съкровища и бързо ще преодолеят периода на бедност и нищета.

На този ден е желателно цялото семейство заедно да отиде на църква и да бъде с нови дрехи. По този начин се привлича новата, позитивна енергия и човешката душа се възражда към добро.

Публикацията е отбелязана с етикети: , ,

5 коментара за “Кога е Благовещение 2025 година? Какво се прави на Благовец?”

  1. Многознайковци, не считате ли че авторът на картината знае по-добре от всички нас
    кой от двата образа е от дясно и кой от ляво?

    1. С този риторичен въпрос, уверен съм, искате да изразите вашата теза, че художествени творби не бива да се редактират. Позволявам си да не се съглася – не ми е известна нито законова, нито етична пречка да редактирам.

    1. Благовец се използва в някои райони на България също,нормално е и има много такива примери с имената на празниците. Вероятно просто не сте се сблъсквали досега с точно това наименование.

  2. Колю Шопов

    Да, това е християнски празник. За яденето разбрах, ама не разбрах може ли да се пие ракия, защото вино не пия от години.

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *