При ЕВН и ЕНЕРГО-ПРО нощната тарифа
на тока e между 23:00 и 7:00 часа от 1 април до 31 октомври. През останалото време – от 1 ноември до 31 март се отчита от 22:00 часа до 6 часа.
При ЕЛЕКТРОХОЛД (бившите ЧЕЗ) нощната тарифа
на тока е между 23:00 и 7:00 часа в лятно часово време (последната неделя на март) и от 22:00 до 6 часа през зимно часово време (последната неделя на октомври).
Промяната е обвързана с преминаването ни един час напред към лятно часово време последната неделя на март и след това един час назад през последната неделя на октомври.
На нощна тарифа плащаме приблизително два пъти по-ниска цена за тока
Посочените по-долу цени са с включен ДДС (20%), както и акциз (0%).
Публикацията е актуална към 26 януари 2026 година

Цяла Европа си променя часовниците, само Енерго – Про не. Така потребителите са заблудени и плащат каквото им поискат!
Цяла Европа си променя часовниците, и ЧЕЗ не. Така потребителите са заблудени и плащат каквото им поискат!
електрически радиатор LAVA 1500 вата (EVN)
нощна тарифа 0,13668 х 1,5 = 20 стотинки на час
дневна тарифа 0,24013 х 1,5 = 36 стотинки на час
при реални 1437W и с терморегулатор за включване и изключване:
0,13668×1,437=0,19627248ст/час х 5 часа = 0,9813624 лева х 30 дни = 29,440872 лева
0,24013×1,437=0,34506681ст/час х 5 часа = 1,72533405 лв. х 30 дни = 51,7600215 лв.
т.е. месечно потребление = 81 лева за една голяма стая (или две малки в гарсониера)
Какво часово време използва ЧЕЗ, след като не си сменя часовниците – зимно или лятно? А има ли право на това? Как да се разбере от колко до колко часа е нощната тарифа?
Вярно ли сме само на дневната тарифа в ЧЕЗ?!
Предлагат – „пусни всичко нощем и ще платиш по-малко.“ Но нима жилищата не се отопляват, не се готви, не се мият чинии през деня? За мен истинската икономия е да намалим консумацията изобщо – а не просто да я прехвърлим в друг времеви слот.