Кога е Рамазан Байрам през 2024 година?

Рамазан Байрам 2021

Рамазан Байрам 2024 година се пада на 9-11 април. Месецът Рамазан продължава от 11 март до 9 април 2024 година.

Свещеният месец на мюсюлманите Рамазан или Рамадан започва по залез на 11 март и приключва по залез на 9 април 2024 година. На места може да се срещне един ден разлика. Получава се така, защото по ислямския календар денят завършва с края на залеза, а не в полунощ.

Рамазан байрам (също и Шекер байрам) започва по залез на последния ден от Рамазан – 9 април 2024 година и продължава три дни – от 9 до 11 април. В Турция ще се почива и на 12 април.

Рамазан или Рамадан?

Рамадан се използва повече в англоговорящите страни и произтича от произношението на арабски.

В България използваме Рамазан, тъй като това е турското (също и на урду) произношение.

Какво трябва да знаем за свещения месец Рамазан и за празника Рамазан байрам?

  • В различните държави е възможно Рамазан да започне по-късно, тъй като началото му е свързано и с наблюдаване на луната. В Саудитска Арабия през 2018 година началото е отложено с 2 дни от 15 на 17 май, тъй като поради времето и замърсяване полумесецът не се виждал.
  • През 29-те или 30-те дни на Рамазан от изгрев до залез слънце вярващите възрастни мюсюлмани не ядат, не пият, не пушат и се въздържат от интимни отношения. Изключение се прави за болните, пътуващите, бременните и кърмещите, старите, диабетици, жени в менструация.
  • Дните на Рамазан Байрам обикновено са почивни. Ако сте турист в Турция на 20 април, най-вероятно всичко ще е затворено.
  • Постенето през Рамазан е един от най-важните действия, които мюсюлманите следва да извършват. То е единия от тъй наречените Пет стълба на Исляма. Другите четири са засвидетелстването на вярата в Бог чрез специална фраза, отправянето на пет молитви дневно, посещение на джамията в Мека (Хадж) и даряване на средства за нуждаещите се.

4 коментара за “Кога е Рамазан Байрам през 2024 година?”

  1. Каролина Денчева

    Много правилни и здравословни обичаи в Исляма!
    Всяка религия, чрез утвърдените си канони, служи за опазване здравето и живота на своите поклонници, но в Исляма това е най-добре застъпено, защото там не се целуват кръстове, икони, ръце на свещеници и пр., без да изпадам в повече подробности.
    Ясно е, че времената, в които са създадени отделните религии са много далечни тогава медицината, а от там и представите за хигиена, са били различни, но с развитието на науката и медицината, някои обичаи трябва да се „актуализират“, за да няма лоши последствия.

  2. Къде да проверя от колко часа започва и в колко приключва часово постът за съответния ден?

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *